Jedeme na výstavu – tipy a triky


    Před první výstavou můžete být nervózní. Nová zkušenost, nevíte, jak to celé bude probíhat, honí se vám v hlavě tisíc a jedna věc. Nejste v tom sami. Prošli jsme si tím asi všichni. Já sama jsem předtím, než jsem se rozhodla vyrazit na první výstavu, přemýšlela, co vše je pro to potřeba udělat. Samozřejmě jsem četla doporučení, co všechno sbalit kočičkám, aby se nenudily, případně nebyly vystresované, měly dostatek vody, granule na zobnutí, záchod, kdyby bylo třeba, ale samozřejmě pelíšek a nějaké záclony či závěsy, aby měla soukromí. Co jsem se ale nikde nedočetla, jak na takovou výstavu připravit sebe. Obzvlášť, když jsem já, i můj věrný šofér, těžký alergik.

    Další velkou neznámou pro mě byly tituly. Co znamenají ty jednotlivé zkratky – CAC, BIS, BOB? Jak se může kočka stát šampionem? A mnoho dalších.

    V tomto příspěvku najdete informace, jak celá výstava probíhá a několik tipů, které vám mohou před první výstavou pomoci. Na konci najdete i seznam věcí, na které nezapomenout. Pokud se chystáte na výstavu, následující článek je vám k dispozici.


Jak se na výstavu přihlásit?

    Chcete-li se svojí kočičkou s PP či kočičkou domácí na národní (NVK) nebo mezinárodní výstavu koček (MVK), musíte být členem některé ze základních organizací (ZO) sdružení chovatelů koček (SCHK). Jejich seznam najdete přímo na stránkách SCHK . Můžete se přihlásit i do mé SO FCC . ZO se platí roční členský příspěvek a potvrzuje vaše členství na přihlášce. Na přihlášce musí být uvedeno vaše členské číslo. Každoročně se poslední říjnový víkend koná také světová výstava.
    Po úspěšně založeném členství si můžete vybrat, na jakou výstavu pojedete. Jejich seznam je opět na stránkách SCHK, případně přímo na stránkách FIFe. V dostatečném předstihu se na webu objeví propozice výstavy, kde je uveden nejzazší termín pro podání přihlášek, jací posuzovatelé byli pozváni, výše klecného za jednotlivé třídy a dny, platební údaje pro úhradu, informace o průběhu výstavy – kdy je vyhrazené okno pro veterinární přejímku, kdy bude probíhat samotná výstava a posuzování a od kolika začne přehlídka koček nominovaných do Best in Show (BIS).
    Vyplněnou a potvrzenou přihlášku spolu s potvrzením o provedené platbě za klecné odešlete na adresu organizátora výstavy. Přihlášku je možné vyplnit i online. Při online přihlášce poproste svou ZO, aby vaše členství potvrdila organizátorům emailem. Rady, jak správně přihlášku vyplnit naleznete v samostatném článku.


Domácí příprava kočky

    Každé plemeno má specifické požadavky na úpravu srsti. Některé kočky se koupou, pudrují, vyčesávají, používá se antistatický sprej, „leští“ se jim srst jelenicí aj. S tím, jak má být připravené vaše plemeno, vám pomůže chovatel, který vám kočičku prodal případně vám poradí ve vaší ZO.
    Každá kočka však musí mít čisté oči, uši, zadeček, zuby bez zubního kamene, ostříhané drápy a nesmí mít parazity ani infekční onemocnění. Problematická může být partie u kořene ocasu, která se hlavně kocourům více mastí. Existují na to speciální šampony a přípravky, ale může se použít i pudr nebo bramborový škrob, který mastnotu vytáhne a poté se jen vyčeše.
Fotka – hřeben, suchý šampon, spreje (fotka od Oleny), tenký kovový hřeben, vlhčené ubrousky, kleštičky na drápky


Po příchodu na výstavu

    Nejprve vás čeká veterinární přejímka (v prepozicích výstavy je uvedený čas), kde vaši kočku prohlédnout, zda nemá vnější parazity, příznaky onemocnění a samozřejmě zkontrolují očkovací průkaz / pet pas. U vchodu si vyzvednete obálku s číslem vaší klece, katalog s vystavovanými zvířaty a případně i sponzorský dárek (může se jednat o vzorky krmiva, přípravků apod.). Pokud nejsou klece očíslované, můžete si sami vybrat, kam svou kočičku dočasně nastěhujete. Z vlastní zkušenosti doporučuji být mimo „hlavní cesty“ – nebude kolem vás tolik rušno, takže kočička bude méně vystresovaná. Nemusíte se bát, návštěvníci si vás určitě najdou i na konci haly.

číst dál

    Až najdete svou klec, důkladně ji vydesinfikujte. Pořadatel by měl klece čistit den před výstavou, ale měli byste myslet na zdraví vaší kočky. Dvakrát vydesinfikovaná klec ničemu nevadí a vy budete mít jistotu, že je vaše zvíře v čistém. Do umyté klece dejte podložku (deku, molitanový polštář v povlaku), záclonky a horní díl na zakrytí klece. Velikost klecí je 60x60x60 – 70x70x70 cm. Případně je možné si při podání přihlášky připlatit za dvojklec pro jednu kočku či v případě, že vystavujete více koček a chcete je mít pohromadě. Doporučuji na přední část umístit i ochranné PVC. Zamezíte tím přenosu bacilů na kočičku a děti nebudou moci strkat prsty mezi mříže. Dejte kočku do dekorované klece, přidejte hračky a případně i kozlíkové nebo šantové pytlíčky na uklidnění. Misky s vodou a krmivem. Můžete vložit i WC nebo jej vkládat v průběhu dne, aby se nekazil celkový dojem výzdoby. Kočky v záchodku často odpočívají. Můžete vystavovat i ve vlastní kleci, oblíbenou značkou je Sturdi. Je nutné tento požadavek nahlásit předem - vyplnit do přihlášky. I u vlastní klece by mělo platit, je-li velká jako dvojklec, hradí se klecné za dvojklec.

Dekorovaná Sturdi

    Na stolcích posuzovatelů nebo na jiném dobře viditelném místě najdete seznam koček a jméno posuzovatele. Seznam je tvořen katalogovým číslem a EMS kódem, kočky by měly být seřazeny podle jednotlivých kategorií a plemen. Někteří posuzovatelé mohou postupovat jinak a pořadí koček si změní, informace vám poskytne jeho steward. Zjistěte si, ke komu jdete, kolik koček je před vámi a kde váš posuzovatel sedí. Předejdete tak zmatkům a nebudete muset s kočkou v náručí běhat po celé hale a na poslední chvíli řešit, kam máte jít. I když už jste na řadě, doporučuji k posuzovateli kočku přinést v přepravce a vyndat ji až těsně předtím. Nebude ve stresu z toho, že je dlouho v cizím prostředí, v nepohodlné pozici a vy se nebudete muset bát, že vaše nadýchané klubíčko bude po 5-10 minutách čekání vypadat jak zplihlé kuře, protože se vám potily ruce.
Rozpis posuzovaných koček - sobotaRozpis posuzovaných koček - neděle

Posuzování

    Na výstavě jsou umístěné tabule, kde vidíte čísla koček, jak jdou za sebou, případně stewardi čísla vyvolávají. Hlídejte si, kolik koček je ještě před vámi a když se blížíte na řadu, vyndejte kočku z klece a poupravte ji před posouzením. Otřete oči, zkontrolujte zadeček, učešte srst. U posuzovatele kočku podržte v náručí, nevíte-li jak, požádejte o předvedení stewarda. Na výzvu položte kočku na stůl a vyslechněte si posudek. Na konci výstavy obdržíte diplom a napsaný posudek včetně výsledné známky. Dospělá kočka může při známce V1 (EXC 1) získat i certifikát a při dosažení předepsaného počtu certifikátů i titul. Více si můžete přečíst v samostatném článku. Každé plemeno má ve standardu uvedené bodové hodnocení jednotlivých částí těla. Posuzovatel v hlavě body odečítá a podle výsledného počtu udělí známku a případně certifikát. Kromě posudku můžete získat nominaci na „Best in variety“ (BIV), případně „Best in show“ (BIS). Na některých soutěžích se ještě vyhlašuje „Best of best“ (BOB). Vítězové BISky obvykle získají kokardu a pohár.
Na konci výstavy jsou všem vystavovatelům předány diplomy s kopiemi posudků. Důležité je si všechny informace zkontrolovat a pokud zde chybí uvedený titul, požádejte člena výstavního výboru o jeho doplnění.



Best in Variety, Best in Show, Best of Best

    Pokud jsou na výstavě alespoň 3 kočky stejného plemene, ve stejném zbarvení, soutěží mezi sebou o titul Best in Variety. Všechny nekastrované kočky soupeří mězi sebou bez ohledu na věk, pohlaví či třídu. Titul BIV se zapisuje do diplomu s ostatními úspěchy daného dne.
    Na Best in Show jsou nominované ty nejlepší kočky od každého posuzovatele v dané kategorii a pohlaví. Může tak mezi sebou soupeřit Birma a Ragdoll. V BIS předvádí kočky pouze stewardi. Nominované kočky postupně nosí na pódium a posuzovatelé hlasováním volí tu nejlepší z nich. Vybírají se nejhezčí vrhy, koťata, junioři, chovné kočky, chovní kocouři, kastrované kočky, kastrovaní kocouři, veteráni. Nominace (NOM) i samotný titul BIS se uvádí na diplom.
    Vítězi BIS se mohou utkat ještě o titul Best of Best. Záleží na pořadateli, zda a jaké další klání uspořádá.

Birma v předváděcí pozici

Po celou dobu výstavy musí být kočka umístěná v kleci. Není možné opustit výstavu před jejím oficiálním ukončením, mimo jiné byste přišli o získaná ocenění.

    Snažte se být po celou dobu výstavy v klidu, vaše kočka pozná, když budete rozrušení nebo ve stresu a bude podle toho reagovat. Získávání titulů a ocenění je úžasný pocit, ale když se vám to nepovede, není důvod být smutný. Nejdůležitější je si výstavu užít, poznat další kočkaře a dozvědět se zajímavosti nejen o vašem plemeni, ale poznat i plemena nová. Víte například, že existují kočky, které nemají ocas? Viděli jste na živo kočku, která vypadá trochu jako malý jaguár? Viděli jste někdy kudrnatou kočku? To vše a mnoho dalšího na vás čeká na výstavách.



Věřím, že jste se dozvěděli vše potřebné, aby se účast na výstavě stala radostí a nikoliv starostí.



Zde je seznam několika věcí, které byste neměli zapomenout.


  • Našli jste zde všechny potřebné informace?
  • Zajímá vás něco dalšího?
    Napište nám email, zprávu na Facebooku nebo na Instagramu.


    VAŠE KATT